Okolica NYSY
Jezioro Nyskie
Jeśli wolicie kontakt z przyrodą, drogowskaz z centrum zaprowadzi nas na kąpielisko, którego ogromnym atutem jest atrakcyjne położenie oraz bogata flora i fauna. W sezonie letnim organizowane jest tu wiele imprez związanych z aktywnym wypoczynkiem np. „taniec brzucha na piasku„.
Niedaleko jeziora przy głównej drodze okalającej jezioro Nyskie, w południowo-wschodniej części znajduje się również rezerwat Przełęk i parki dworskie np. Biała Nyska z neogotycką brama wjazdową.Riwiera Nyska czyli Jezioro Nyskie znane też pod nazwami Jezioro Głębinowskie i Zbiornik Nysa to zaporowy zbiornik retencyjny na Nysie Kłodzkiej o powierzchni 2077 ha, zbudowany w 1971 r.
Zapora tworząca jezioro jest betonowo-ziemna, o długości 2 km i wysokości do 20 m. Jezioro Nyskie powstało poprzez zalanie wodą znacznego obszaru gminy Nysa. Większość tego obszaru stanowił las, wysiedlono jednak ludzi i zburzono kilka wsi: Brzezina Polska, Miedniki, Różanka i częściowo Głębinów.
Północno-wschodni brzeg jeziora jest piaszczysty, tworzy więc naturalne piaszczyste plaże. Przy nabrzeżu oprócz kąpielisk znajdują się ośrodki wczasowe i porty jachtowe.


Widok Riwiery Nyskiej w tle góry Sudety Wschodnie
Twierdza Nyska (4.2km)
Nysa to także pruska twierdza z prawdziwego zdarzenia, są tu nagromadzone fortyfikacje, bastiony i obwałowania. Systematycznie otaczana murami stała się jedną z najpotężniejszych twierdz śląskich. Wybierając się tam warto zasięgnąć wcześniej informacji na stronie internetowej, gdyż w niektóre dni latem organizowane są Dni Twierdzy Nysa.
Podczas imprezy odbywa się niezwykle widowiskowa inscenizacja bitwy oraz można zwiedzać poszczególne fragmenty obwarowań, które na co dzień nie są dostępne w całości.Nysa Rynek i okolice - perła Śląska Opolskiego (3.3km)
Jadąc dalej droga nr 46 docieramy do Nysy, jednego z najstarszych miast Śląska, które przez kilkaset lat było stolicą księstwa biskupów wrocławskich. Należy kierować się drogowskazami na centrum. Jak tylko ujrzymy wysoką ceglaną wieżę Ziębicką, wokół której ruch uliczny odbywa się okrężnie, należy poszukać sobie miejsca parkingowego.
Wieża jest udostępnionym dla turystów punktem widokowym. W Nysie aż roi się od zabytków. Jednak co ciekawe, do niedawna miasto nie posiadało ratusza. Został on wybudowany w zeszłym roku, z jednej strony wysoki, nowoczesny, mocno strzelisty, z drugiej zaś komponuje się z zabytkowym rynkiem. W budynku ratuszowym mieści się Sąd Rejonowy.
Aby się tam udać, należy od wieży Ziębickiej przejść przez deptak i zaraz za nim znajdziemy się w rynku. Nieopodal ratusza znajduje się słynna bazylika św. Jakuba i Agnieszki z kamienia i cegły, którą trudno ominąć spacerując po Nysie. Znajduje się w niej 16 gotyckich i dwie barokowe kapilce oraz bardzo cenna dzwonnica i skarbiec. Tuż obok, przy ul Wrocławskiej znajduje się unikatowa studnia miejska - arcydzieło barokowej sztuki kowalskiej. Idąc dalej przez rynek w ul. Św. Piotra można dotrzeć do efektownego barokowego kościoła św. Piotra i Pawła.
Nieopodal przy ul. Brackiej i Celnej można zahaczyć o barokową Fontannę Trytona z marmuru wzorowaną na styl rzymski. Następnie wchodząc w ulicę Celną dojdziemy do Rynku Solnego, przy którym stoi piękny kościół Jezuicki. Nie sposób ominąć także piękne kamienice - barokowy pałacyk przy ul. Grodzkiej - Dom Komendanta oraz renesansowy Dom Wagi Miejskiej przy pl. Kościelnym.




